Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka - Drużyna

Nasza Drużyna

01.01.2016

Rozpoczeliśmy 16 rok działalności.....Po wielu bitwach w których poniesiono ciężkie straty w ludziach i sprzęcie (bo jak wiadomo sprzęt się zużywa a ludziom brak czasu albo po prostu zmienili zainteresowania)pozostało nas czynnie działających... kilka osób.Wymienimy Darka który za nic nie pozwala się usunąć mimo poważnego wieku(w poprzednim ustroju i systemie emerytalnym już byłby na jakiejś pomostówce pewnie) a ciągle jak przyklejony trzyma się siedziska Głównodowodzącego (czytaj-zbiera op.....za opieszałe stawienie się drużyny na zbiórke oraz chodzi na odprawy podczas gdy reszta ma czas odwiedzić oberżę) .I choć to już 20 rok niedługo minie jemu, Ubootowi i Twarzowemu w Brygadach RR czyli Rycerzy Rekonstruktorów-nadal we trójke najczęściej jeżdżą z pozostałego składu na imprezy turniejowe w barwach naszej Chorągwi .Ale niejedno małżeństwo i zagraniczny samochód nie wytrzymało tyle co Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka-wiec Chwała Królowi ....i nam wszystkim trochę też

Półtorak...

Historia

Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka założona została w sierpniu 2000 roku. Zarejestrowana jako stowarzyszenie do października 2005(dalsza działalność bez zmian tyle że bez osobowości prawnej)

Założona przez grupę osób które wcześniej w większości działały juz w innej druzynie rycerskiej(Włocławskim Bractwie Rycerskim)

Obecnie liczy 11 osób-stan na dzień 01.01.2011r - w wieku od 18 do 45 lat(srednia wieku to ponizej 30 ,zawyża jedna osoba: dowódca liczący lat 45 ale nadal samodzielnie podnosi miecz i wstaje od stołu).
W skład wchodzą: damy i część męska podzielona na rycerzy i łuczników,wszyscy pochodzą z rejonu m. Włocławka, toteż jest to zaznaczone (nazwa miasta)w przedstawianiu pełnej nazwy drużyny na imprezach.

Nazwa drużyny związana jest z osobą księcia Brzeskiego a później władcy Polskiego Władysława Łokietka.

Herb drużyny i barwy zostały zaprojektowane przez znawce w dziedzinie heraldyki p dr.Piotra Bokotę z Włocławka

Półtorak...

O Drużynie

Skład osobowy na dzień 01.01.2011

 1. Dorota Blumkowska (dama Sebastiana )osoba lubiaca igrac z ogniem-robia razem wspaniałe fire show
 2. Grzegorz Borowiecki (Twarzowy)rycerz z mieczem półtorarecznym
 3. Adam Bugajski zapowiadajacy sie na dobrego łucznika
 4. Sebastian Bugajski (Seba)Uniwersalny Żołnierz:łucznik ,włada mieczem półtoraręcznym WĘDROWCEM oraz ognistymi kulami(i nie tylko)wspolnie z Dorotą na fire show
 5. Remigiusz Chruscielski (Remas) Rycerz, zaprawiony w wielu bojach operator sprzetu ciezkiego-miecz półtorareczny i jednoreczny z tarczą,a potrafi i za topor chwycic.
 6. Jakub Gawlak (Shifty) władajacy mieczem półtoraręcznym
 7. Marek Nowakowski (U-boot)zastepca dowodcy druzyny-rycerz znany na wielu turniejach ze swym mieczem POŻOGˇ
 8. Mirosława Nowakowska (Miri)dama U-boota:sukcesy Marka to w duzej mierze Jej zasługa-potrafi wyjatkowo skutecznie zagrzewąc swego rycerza do czynów(naprzemian pochwały dla Marka i złozeczenia dla Komisji)
 9. Mariusz Pankiewicz (Panewa)rycerz władajacy półtorakiem, obecnie przebywa za granicą ale jako nie objety banicją przyjezdza na miarę swych możliwosci do kraju, co by wziąć udział w imprezach wraz z drużyną
 10. Dariusz Zielinski d-ca druzyny - rycerz ,włada także mieczem jednoręcznym, łucznik
 11. Ireneusz Zieliński (Iras) najlepszy chorąży z racji wzrostu-ponoć noszona przez niego chorągiew jest widziana z każdego punktu pola walki,włada także mieczem półtorarecznym
Półtorak...

Głównym celem naszej działalności jest dążenie do ideałów rycerstwa średniowiecznego…a zdajemy sobie sprawę iż samo ubranie strojów i wyjście na pole walki z bronią to jeszcze za mało.
W tym celu stosujemy pewne zasady ujęte w kodeksie drużyny które mają zbliżyć nas do tego powyższego celu.
Każdy z nas wybiera określony rodzaj broni w. g. własnych predyspozycji i stara się w posługiwaniu nim osiągać jak najlepsze wyniki dzięki organizowanym treningom.
Członkowie drużyny powinni uczestniczyć w przynajmniej kilku-każdy na miarę swych możliwości- corocznych inscenizacjach i turniejach organizowanych na terenie całej Polski, a na nich wykazać się swymi umiejętnościami oraz godnie reprezentować drużynę swą osobą.
Każdy członek drużyny zobowiązany jest wyposażyć się w wymagany sprzęt (odpowiednio do swojej roli w drużynie) i utrzymać go w należytym stanie, a także dojechać we własnym zakresie w określone miejsce na terenie kraju na turniej lub bitwę.
W chwili obecnej większość członków Chorągwi w związku z sytuacją osobistą(praca zawodowa, nauka )przebywają poza Włocławkiem- na miejscu pozostała siedziba drużyny i 2 osoby (łącznie z dowódcą).
W związku z powyższym jeśli chodzi o udział w pokazach- mając na uwadze tak skromne siły do dyspozycji oraz cele naszego działania, bierzemy głównie udział w spotkaniach o tematyce rycerstwa i historii średniowiecza z dziećmi i młodzieżą w szkołach i świetlicach .W zasadzie nie prowadzimy działalności zarobkowej.


Od momentu założenia Chorągwi mieliśmy możliwość brania udziału w ponad 60 pokazach, inscenizacjach bitew i turniejach zapisanych w kronice drużyny, były to min turnieje w Brodnicy ,Gniewie, Gnieźnie, Radzyniu Chełmińskim, Złotoryi, Kożuchowie, Siedliskach k. Zielonej Góry, Złocieńcu, Grodźcu, Radomiu, Będzinie, zamku Drabim, oraz w Golubiu- Dobrzyniu. Kilkakrotnie oblegaliśmy wspólnie z Rycerstwem Polskim twierdzę Malbork. Braliśmy udział w inscenizacjach bitew pod Grunwaldem i pod Płowcami, a także w turnieju łuczniczym w Słupsku. I to wszystko…jak na razie.
Zainteresowanych zapraszamy do kroniki.

Dariusz Zieliński
Dowódca Drużyny© Darek Zieliński - Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka | Popowski.NET